Proces spawania elektrodami otulonymi jest procesem spawania łukowego elektrodą metalową z zastosowaniem elektrody otulonej. Spoinę tworzy stopiony rdzeń elektrody oraz stopiony materiał podstawowy. Ze stopionej elektrody otulonej i z nadtopionych brzegów łączonych elementów metalowych powstaje spoina. Płynny metal chroniony jest przed wpływem powietrza ,a szczególnie azotu, tlenu, wodoru i wilgoci za pomocą gazów oraz żużla powstałych z otuliny elektrody. Energia niezbędna do zajarzenia i utrzymania łuku dostarczana jest przez zewnętrzne źródło energii prądu przemiennego lub stałego.
Różnica między innymi metodami spawania ( TIG oraz MIG/MAG) polega na tym, że w metodzie MMA elektroda ulega skróceniu natomiast w wyżej wymienionych długość elektrody pozostaje przez cały czas stała niezmienna co powoduje, że dystans pomiędzy uchwytem ,a materiałem spawanym jest przez cały czas stały. W metodzie MMA aby utrzymać stałą odległość pomiędzy elektrodą otuloną , a jeziorkiem spawalniczym uchwyt elektrody musi być przesuwany w kierunku spawanego elementu, a to skutkuje tym że wymagania stawiane spawaczom są wysokie. Podział elektrod otulonych ze względu na metalurgiczny charakter otuliny znajduje się poniżej:
Zastosowania
Metoda MMA może być stosowana w nieomal wszelkich warunkach i dlatego jest najbardziej uniwersalną metodą w całej branży spawalniczej. Jest ona powszechnie używana przy wykonywaniu prac instalacyjnych na budowach, gdzie wymagana jest dobra dostępność urządzeń i możliwość spawania na zewnątrz pomieszczeń. Spawanie łukowe elektrodami otulonymi może być stosowane do wszystkich stali niestopowych, nisko i wysokostopowych, staliwa, żeliwa i metali nieżelaznych. Metoda MMA jest powszechnie wykorzystywana do spawania rurociągów w elektrowniach oraz rur w innych budowanych instalacjach. Może być ona również stosowana do spawania pod wodą, pod warunkiem użycia spoiwa dostosowanego do tego środowiska.
Zalety metody:
Urządzenia stosowane do spawania metodą MMA 111
Do spawania łukowe elektrodami otulonymi można stosować prąd stały lub przemienny . Prąd stały otrzymuje się ze spawarek wirujących lub prostownikowych ,a prąd przemienny ze spawarek transformatorowych. Prąd stały jest korzystniejszy do spawania ponieważ można nim spawać wszystkie metale i wszystkimi elektrodami. W tej metodzie nie stosuje się gazu osłonowego, a ochrona jeziorka jest zapewniona przez topiąca się otulinę elektrody.Wiele spawarek TIG może być również wykorzystywanych do spawania metodą MMA.
Sprzęt do spawania metodą MMA 111 składa się zwykle z:
Podajnik drutu jest zbędny, ponieważ materiałem dodatkowych jest elektroda otulona.
Program szkolenia – Kurs spawania blach i rur elektrodami otulonymi – spoiny pachwinowe
Szkolenie teoretyczne (Zestaw A)
Zastosowanie elektryczności do spawania łukowego
Bezpieczna praca na hali produkcyjnej
Oznaczenie i wymiarowanie spoin
Urządzenia spawalnicze
Materiały dodatkowe do spawania
Metody przygotowania złączy do spawania
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Spawanie w praktyce
Kwalifikowanie spawaczy
Zestaw SE
Budowa i użytkowanie urządzeń do spawania elektrodami otulonymi i typowe parametry
Elektrody otulone
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Szkolenie praktyczne
Instruktaż wstępny
Ćwiczenia: 13 ćwiczeń
Organizacja szkoleń
Zajęcia możemy realizować w cyklu: